Historie thajské masáže

Velmi hlubokou tradici léčby, více než dva a půl tisíce let, má tradiční thajská masáž, označovaná slovem “nuad”. Základní teorií thajské masáže je nauka o neviditelných čarách energie, na kterých leží důležité akupresurní body člověka. Thajskými masážemi těchto čar uvolňujeme blokády, a tím podporujeme tok energie v těle.

Filozofie jógy a thajské masáže

Tato nauka o neviditelných čarách energie vychází z filozofie jógy, která je základem čínského systému akupunktury a akupresury, z něhož se vyvinul i systém japonského shiatsu. Je důležité pochopit filozofii této thajské masáže, jejímž účelem je uvést tělo, mysl a ducha do stavu rovnováhy a harmonie. Thajská masáž tak přispívá i k dobrému zdravotnímu stavu.

Původ metody thajské masáže

Již název "núad phén bórán thai", neboli "starobylá thajská masáž ", napovídá o thajských masážích z různých zemí Asie. Používaly se už v dávných dobách, dle legend přesněji 2 500 let, které označují "tvůrce" a prvního učitele thajské metody staroindického Dživaka Khumar Bakka (Dr. Jivaka nebo Shivaga Komarpaj). Tento léčitel působil na dvoře krále Bimbisáry, kde učil i Buddha Gautama Siddhártha.

Zakladatel thajské masáže a thajské tradiční medicíny

Podle legendy je zakladatelem thajské masáže uznávaný ájurvédský lékař Shivago Komarpaj neboli Dr. Jivaka Komarabhacca, který se v 5. století př. n. l. stal osobním lékařem samotného Buddhy. V Thajsku jméno Shivago znamená "Otec Doktor". Dr. Jivaka byl znalcem Ájurvédy, která vychází z indické lékařské tradice staré 5 000 let.

Úloha učitele thajské masáže

Dr. Jivaka je pro všechny maséry v Thajsku jejich hlavní "adžán" nebo též "khru", tj. ten první a hlavní učitel. Projevují mu vděčnost a prosí ho, aby jejich thajské masáže byly co nejprospěšnější. Dnes lze vidět sošky Dr. Jivaky na moderních klinikách.

Ájurvéda – léčebná metoda z Indie

Ájurvéda, nauka nebo věda o životě, je souhrn nejstarších léčebných metod na světě. Tato medicína se zabývá tím, jak správně udržovat zdravý životní styl vhodnou stravou, tělesným a duchovním cvičením.

Dr. Jivaka na základě svých ájurvédských znalostí a pod vlivem staré čínské medicíny položil základ pro čtyři větve tradiční thajské medicíny:

  • duchovní praxe (Wai Khruu)
  • bylinné preparáty
  • výživa
  • thajská masáž (Nuad Bo Rarn)

Thajská jóga v Sangha

Dr. Jivaka šířil praxi thajské masáže v komunitě buddhistických mnichů, jako thajskou jógu v Sangha. Thajská masáž byla ideálním způsobem, jak uvolnit svaly a zmírnit bolest po dlouhých hodinách cvičení a meditace. Učení Dr. Jivaka je známé jako tradiční léčebná thajská masáž, též jako "nuat phaen boran thai", což v překladu znamená "starý thajský způsob léčení rukama".

Umění thajské masáže - jógy

Tato rozsáhlá metoda se postupem času vyvinula v unikátní umění thajské jógy, které vyžaduje znalost těla, zejména kostí, šlach, vazů a svalů. Thajská masáž zahrnuje hluboké soustředění, akupresuru, bylinné a lázeňské léčby, meditace a buddhistickou filozofii. Špatné držení těla je častou příčinnou bolestí svalů a kostí. Umění thajské masáže může pomoci snížit stres a napětí způsobené fyzickými poruchami.

Historie thajských masáží

Historie thajské masáže je však daleko složitější, než jak vypovídá tato legenda jediného zakladatele. Thajská masáž je kombinace vlivů z indické, čínské a jihovýchodní Asie, kulturní sféry a tradiční medicíny a umění. Zmínky o thajské masáži pochází ze 17. století z pálijských spisů théravádové školy buddhismu. V 19. století se spojily různé metody a tradice z celého království. I dnes v Thajsku existují v jednotlivých regionech různé teorie thajské masáže.

První oficiální záznamy o thajské masáži

První oficiální záznamy o thajské masáži pocházejí z doby vlády krále Rama III., z roku 1830. Rama III. nechal zrestaurovat buddhistický klášterní komplex Wat Po (Wat Phra Chetuphon), jenž je také označován za kolébku thajské masáže. Komplex obsahuje sochy v pozicích thajské jógy. Král nechal vytesat nápisy související s tradiční thajskou medicínou do mramorových kamenů umístěných přímo v chrámových zdech.

Kniha o tradiční thajské masáži

Dalším důležitým momentem tradiční thajské masáže byl rok 1870. Král Rama V. dal příkaz vytvořit knihu o tradiční thajské medicíně, která však byla dokončena až na počátku 20. století. Roku 1920 se stala thajská masáž oficiální profesí jako součást tradiční thajské medicíny.

Thajská masáž revival

Projekt "Thajská masáž revival", který vznikl v roce 1985, měl informovat společnost o výhodách thajské masáže a vzdělávat terapeuty. "Thajská masáž revival" pracuje na vývoji osnov, udělování licencí a předpisů, také se zpracovávají materiály o historii a praxi tradiční thajské medicíny.

Dnešní styly thajských masáží

V dnešní době existují dva hlavní styly thajských masáží - severní a jižní. Tyto thajské masáže se odlišují od sebe technikou provedení, stále více se však oba styly prolínají a slučují. Každý masér si časem vytvoří svůj osobitý styl, který může stále rozvíjet. Thajská masáž nikdy nebyla považována za práci v Thajsku, byla vždy spirituální praxí, která je spjata s buddhistickým učením.

Thajské masáže - severní styl

Město Chiang Mai, kde je nejvíce škol, ovšem různých kvalit, je hlavním střediskem pro výuku thajské masáže severního stylu. Pro tento styl je charakteristické pomalé a plynulé tempo, soustředí se na opracování energetických linií.

Thajské masáže - jižní styl

Jižní styl se vyučuje v chrámové škole Wat Pho v Bangkoku. Thajská masáž tohoto stylu se provádí v rychlejším tempu a využívá více protahovacích technik, je razantnější.

Thajské masáže – dnes

Dnes je thajská masáž součástí každodenního života a zdravého životního stylu většiny Thajců. Klasická thajská masáž se provozuje v masážních salonech, v chrámech, v kosmetických salonech, na klinikách, v hotelech, kadeřnictvích i na plážích. Navštivte i vy profesionální thajské masáže Thajský ráj! Využijte našich výhodných slevových akcí!

Dárkový poukaz

 Doporučujeme:

Rehabilitační a balanční boty DUX
Prodej zdravotně nezávadné obuvi Dux, vyrobené z Duflexu

Novinky

18.01.2016

Nová pobočka Thajského ráje

Otevřeli jsme pro Vás novou pobočku Thajského ráje v ulici Karlova 14 na Praze 1. Zajděte si k nám na jedinečnou thajskou masáž.

---------------------------------číst více

18.01.2016

Vánoční bomba s Thajským rájem

Naši vážení a věrní klienti! Vánoce už máme za dveřmi a my chceme, abyste právě Vy dali ten nejlepší dárek, proto jsme pro ..

---------------------------------číst více

18.01.2016

Jarní sezóna s Thajským rájem

I na jaře si vychutnejte relax v Thajském ráji. Nyní Vám nabízíme pravou thajskou masáž jen za 349,- Akce platí pro prvních 10 zákazníků, ..

---------------------------------číst více

Akce - Thajské masáže

Kontakt - Thajské masáže

Adresa:

Václavské nám. 18, Praha 1

GSM:

+420 773 222 223

Adresa:

Staroměst. nám. 16, Praha 1

GSM:

+420 774 222 211

Adresa:

Mostecká 22, Praha 1

GSM:

+420 776 222 227

Adresa:

Celetná 9, Praha 1

GSM:

+420 776 222 220

Adresa:

Karlova 14, Praha 1

GSM:

+420 773 222 224

Otevírací doba:

Po - Ne: 10 - 01 hod

Viz. kontakty

email:

podpora@thajsky-raj.cz