Thajský ráj | Postup thajské masáže

Thajská masáž pracuje s tělem, používá prvky z akupresury a jógy, proto se jí také někdy říká „jógová masáž“ či „jóga pro líné“. Tradiční thajská masáž není vyčerpávající pro maséra ani pro masírovaného, i přes intenzitu a práci s hlubokými strukturami. Nepoužívá se při ní žádné násilné manipulace.

Vyzkoušejte si thajskou masáž v Thajském ráji!

Popis thajských masáží

U thajské masáže se nejprve začíná v uvolněné poloze na zádech ve volném a pohodlném oděvu, na podlaze s měkkou podložkou či rohoží, a masérka pracuje na přední části těla. Rytmickým pohybem zpracovává chodidla a pokračuje v thajské masáži v uvolňování energetických drah. Netrénovaný člověk nikdy sám nedosáhne obtížných jógových pozic, které vrcholí při thajské masáži. 

Technika thajské masáže spočívá v masírování tlakových bodů na energetických drahách a tím se docílí posilnění vnitřních orgánů a zvýší se i Vaše celková odolnost organismu. Při pravidelném absolvování masáže thajské se cítíte lépe a masáž také dokáže udržet člověka v dobré kondici. Tato technika pro thajskou masáž je založena na otevření a pročištění vnitřních energetických drah zvaných sen.

Každá thajská masáž začíná tradiční modlitbou maséra v pálijské verzi a koncentruje tak svoji mysl na klienta. Obrací se k zakladateli thajské masáže (Shivago Komarpaj). Poměrně obtížné v celém průběhu thajské masáže je zklidnění a plné soustředění mysli na přítomný okamžik. Thajská masáž je proto velmi meditativní.Terapeut při thajské masáži používá svou tělesnou váhu a pracuje dlaněmi, palci, koleny, chodidly a lokty. .

 

Podmínkou k soustředění mysli a k udržení bdělého meditačního stavu při thajské masáži je meditativní modlitba, trvající přibližně jednu minutu. Masérka prosí o osvobození klienta od všech bolestí a nemocí. Je velmi důležité zklidnit mysl a její koncentrace při thajských masážích.

Základem thajského lékařského učení je představa o deseti energetických drahách (seny). Celá teorie masáže thajské stojí na filozofii jógy, v níž je životní energie (Prána) přijímána také s vdechovaným vzduchem a snědeným jídlem. Energetické linie (Prána Nádi) jsou neviditelné a nedají se prokázat. Vytvářejí jakési další tělo, energetické (Pranamaya Kosha), které je složeno z množství energetických drah, až 72 000.

Energetické dráhy masáže – seny

Masíruje se na pomyslných energetických čarách, tzv. seny. Počítají se na desítky tisíc, ale v tradiční thajské masáži se jich využívá deset, na kterých leží důležité tlakové body. Thajská masáž tak vede k udržování harmonických toků energie v těle a mezi tělem a okolím. Kombinuje se s natahováním a protahováním, s technikami typickými pro jógu.

Na různých školách i u různých masérů se můžete setkat s podstatnými odlišnostmi, neboť neexistuje přesně stanovená sestava thajské masáže. Učí se různé postupy thajských masáží, jen základní principy jsou společné. Obvykle se neřadí do osnov některé nejnáročnější prvky, které vyžadují dlouhodobější praxi, např. chůze po zádech.

Doba trvání thajské masáže

Možná budete překvapeni délkou masáže, protože lidé jsou navyklí na krátké klasické masáže. Od zkušeného maséra může thajská masáž trvat přibližně 3 hodiny, neboť uvolnění při masáži nelze vychutnat během krátké doby. Minimální vhodná délka masáže thajské je kolem 60 - 90 minut. Masírovaný však snadno ztratí pojem o času.

Vhodné využití

 • bolesti zad a svalstva
 • pracovní zátěž, stres
 • nemožnost účinně relaxovat
 • atletické sporty, tanec, fyzická námaha
 • regenerace, rehabilitace
 • psychosomatická onemocnění

působení thajské masáže

 • thajská masáž uvolňuje bolestivé svaly a ztuhlé klouby
 • thajskou masáží se zvyšuje pružnost těla a celková kondice
 • pomáhá uvolnit nervové napětí
 • thajská masáž usnadňuje hluboké uvolnění a prohlubuje relaxaci
 • thajská masáž navozuje pocit zdraví a pohody
 • thajské masáže zaručují příjemný netradiční zážitek

Vyvarování se z thajské masáže

Tradiční thajská masáž není pro vás vhodná, pokud máte čerstvý úraz, nebo pokud trpíte osteoporózou či křečovými žilami. Také určitá omezení jsou nutná u oběhových onemocnění a u těhotných žen.

Čím se thajská masáž liší od běžných masáží?

Thajská masáž se velmi liší od klasických masáží, jak je známe v Evropě, orientující se pouze na svaly a měkké tkáně a také působí většinou do hloubky. Thajská masáž se zaměřuje na celé tělo, hnětení svalů a měkkých tkání zde úplně chybí.

Thajská masáž je promyšlený a pečlivě zvolený systém  protahovacích poloh a tlakové stimulace, aby se uvolnilo povrchové i hloubkové napětí. Poté v těle proudí energie mnohem snáze a ulehčuje se tak běžným zdravotním potížím. Jemné kolébání a rytmické stlačování pomáhá navodit pocit hlubokého uvolnění, vyrovnanosti a vnitřní pohody.

Neváhejte a uvolněte svoje tělo i duši díky thajským masážím v Thajském ráji!